Geleneksel Okçuluk Camiasına Yeni Federasyonu Sorduk: “Hayırlı Olsun”

Uzun süredir tartışılan ve geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayınlanarak resmilik kazanan Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu okçuluk camiasınca sevinçle karşılandı. Bu haber ile beraber bütün akışımız cumhurbaşkanlığı kararının ekran görüntüleriyle ve “hayırlı olsun” mesajlarıyla doldu taştı. Bizler de bu haberi paylaşmaktan öteye gidip camianın görüşlerini ve beklentilerini sorarak özel yazı yazmak istedik.

Yaptığımız paylaşımlar beğenilip paylaşılıp hayırlı olsun mesajları dışında herhangi bir yorum alamadık 🙁 Bu sebeple kendi sorularımızı camia adına kendimiz cevaplıyoruz!

Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Hakkındaki Düşünceler

Federasyonun Kurulması

Federasyonun kurulması Türk okçuluğunun gelişmesi, standartlaşması ve dünya çapında tanıtımı açısından çok önemli. Geleneksel Okçuluk Federasyonu talebi uzun zamandır gündemde olan bir konu. Geç olsun güç olmasın, hayırlı olsun diyoruz.

Önümüzdeki Günlerde Bizi Neler Bekliyor?

Kesinlikle resmiyet kazanmış olan okçuluk kulübü sayısı artacak. Birçok geleneksel okçuluk kulübü, TOF kulüp -onların deyimiyle olimpikçi kulübü- lisansı almayı reddederek dernek adı altında veya “merdiven altı” olarak faaliyetlerini devam ettiriyordu.

TOF çatışı altına girmek istememelerinin sebeplerinden birisi de okçuluk kulübü lisansını pahalı bulmaları. Hatta, Ok Ucu Kurslar sayfasının tanıtımını yaparken okçuluk kulüplerinin bilinirliğini artırmak istediğimizden bahsettiğimizde insanların tepkisi “siz önce geleneksel okçuluk lisansı verin, lisans fiyatını düşürün” gibi tepkilerle karşılaşmıştık. Hatırlatmakta fayda var, Ok Ucu bir TOF kuruluşu değildir 🙂

Bir diğer kesin konu da antrenör sayısında artış olacağı. Geleneksel okçuluk eğitimi veren birçok kişinin antrenörlük belgesi bulunmuyor, bulunsa da antrenörlük eğitimi ve belgesi TOF tarafından veriliyor.

Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonundan beklentilerimiz neler?

Düzen. Geleneksel okçuluk kulüpleri bir araya gelmeli ve beraber çalışarak Türk Okçuluğunun daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamalı. Federasyon tüm kulüpleri tek bir çatı altında toplayarak bunu başarabilir.

Kurallar. Geleneksel Türk Okçuluğu çok özgür bir şekilde kendi çabalarıyla büyüyor. Bunun birçok olumlu yanı olsa da standartlaşma olmaması bu büyümeyi yavaşlatıyor. Her yarışmanın kendine has kurallar ve puanlama ile yapılması, kuralların sık sık değişmesi gibi konular sporcuları kötü etkileyebiliyor.

Araştırma ve Geliştirme. Okçuluk araştırmaları camiadaki birkaç kişinin kişisel çabası olmaktan öteye geçmeli. Türk Okçuluğu eğitimi çeşitli metodolojiler altında birleştirilmeli, Osmanlı’daki okçuluk okullarının eğitimleri günümüze uyarlanmalı, kitaplaşmalı ve günümüz teknolojisinin yardımıyla geliştirilmeli.

Denetleme. Birçok kulüp-dernek sahibinin hoşuna gitmeyecek bir konu olsa da Türk okçuluğunun gelişmesi adına kulüpler denetim altına alınmalı ve belli kulüp olmak için belli şartlar oluşturulmalı. Her kulüpte antrenör olduğundan, malzemelerin Türk okçuluğuna uygun olup olmadığından emin olunmalı.

Özetle, geleneksel okçuluk camiamıza hayırlı olsun.

Sizlerin düşünceleri, beklentileri nelerdir?

Yorum olarak alta yazabilir veya hayırlı olsun diyebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.