Bodrum Okçuluğu – Günümüz Okçuluğunun En Büyük Problemi

Dürüst yazı kategorisinin bu yazısında günümüz okçuluğunun git gide büyüyen problemlerinden biri olan “bodrum okçuluğu”nu ele aldık. Kullanılan görseller yurt dışındaki atış alanlarının görüntüleridir.

İngiltere

Bodrum – Yer Altı Okçuluğu

Okçuluk maceram üniversiteye yeni başladığım sene bir okçuluk kulübünde kurs alarak başladı. Ardından üniversitemin okçuluk topluluğuna katıldım, bu süreçte farklı şehirlerdeki okçuluk kulüplerini ve topluluklarını ziyaret ettim, geleneksel, makaralı, olimpik olsun birçok farklı kulübü görme imkanım oldu. Hepsi farklı farklı insanlar tarafından yönetiliyor. Fakat bu kulüplerin hepsinin ortak bir noktası var.

Malezya

Hepsinin atış alanı bodrum katında!

Soğuk, penceresiz veya havalandırmasız yerler okçuların mekanı olmuş durumda. Okçuluğa başlarken elf okçusu olmayı hayal ederdim, yer altında ve soğukta kala kala goblin okçusu olduk.

Atış alanlarının bodrumda olmasının getirdiği en büyük sıkıntı soğuk. Arkadaşlar üşüyoruz. Hem de çok. Neden? Çünkü bodrumda ısıtma sistemi olmaz. Neden olsun ki?

Bir okçuluk kulübünün atış alanının sıcak veya soğuk olduğunu yaptırdıkları ceketlere bakarak anlayabilirsiniz. Giydikleri kapüşonlu sweatshirtler olabildiğince kalın ise onlar soğuklarda antrenman yapan bordo bereli okçulardır. Yalnız, yarışma alanı sıcak olunca bu okçuların dengeleri Bolivya’ya deplasmana giden futbol takımları gibi bozuluyor, o ayrı mesele.

3D Atış Alanı – ABD

Neden yer altındayız?

Çünkü okçuluk için geniş alanlara ihtiyaç var. Düşününce, kapalı alanda okçuluk yapmak tam bir yer israfı. Yalnızca bir hedef için 18 metrekare alana ihtiyacımız var ve bu alanın tamamen boş olması gerekiyor. Sıfırdan bir yer inşa etmiyorsanız, şehir içinde okçuluk yapmak için bodrumlara tıkışmak gerekiyor. Bodrumlar da depo olarak inşa edildiği için gayet geniş fakat havalandırma veya ısıtma gibi seçenekleri olmuyor. Aynı zamanda bodrumları kiralamak daha az maliyetli.

Çünkü okçuluk diğer sporlar kadar popüler değil. Pahalı spor tesisleri kuracak sermaye ve talep yok. Ne zaman okçuluk futbol, basketbol kadar karşılanabilir ve popüler olur o zaman bizler de rahat rahat yerlerde okçuluk yaparız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.