Türk, İngiliz, Japon ve Daha Fazlası; Geleneksel Yay Çeşitleri

Geleneksel Yay Çeşitleri – Ok Ucu

Dünyada kaç çeşit yay var? Düşünmeyin bile, sayamayacağınız kadar çok. İletişimin zor olduğu dönemlerde bırakın ülkeleri, her kabile kendine özgü yay geliştirmiştir. Bu listemizde fazla ayrıntıya girmeden, farklı formlara sahip geleneksel yay çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Geleneksel Yay Çeşitleri

İngiliz Uzun Yayı

Ortalama 180cm uzunluktaki bu yaylar çoğunlukla tek parça porsuk ağacından yapılmakla beraber birkaç tahta parçasının birleşiminden de olabiliyordu. Dönemin okçularının yayları 90 – 110 libre arasında bir çekiş gücüne sahipti. İngiliz uzun yayları zamanla klasik yaya evrilmiştir ve günümüzdeki şeklini almıştır.

geleneksel yay çeşitleri
Bir ingiliz okçusunun ekipmanı

Japon Yayı

Yumi, japon yaylarına verilen isimdir. Yumiler 2 metreyi aşan boyları ile ingiliz uzun yaylarından bile daha uzundur. Yumilerin en ilginç tarafı alt ve üst kısımların birbirinden farklı boylara sahip olmasıdır. Savaş yayları 80 librenin üzerinde bir çekme ağırlığına sahipti. Samurayların Yumi kullanmadaki yeteneği, katanadan daha önemliydi.

Libre nedir?

geleneksel yay çeşitleri
Kyudo – Japon Okçuluk Sanatı

Osmanlı Yayı

Dönemin en gelişmiş yaylarından olan osmanlı yayları birden çok materyalin birleşiminden oluşan kompozit bir yay türüdür. Savaş yayları 160 libreye kadar çıkabiliyordu. Boyları ise diğer yaylara göre çok daha kısadır. Gerek menzil, gerekse güç açısından Osmanlı yayları dönemin etkili savaş makinelerindendi.

Penobscot Yayı

İlk makaralı yay denemesi sayılabilecek bu yaylar bir kızılderili kabilesi olan Penobscotlar tarafından kullanılıyordu. Yayın önüne eklenen daha küçük kanatlar sayesinde yüksek güç ve hıza daha basit bir üretimle sahip olunuyordu.

Hint Çelik Yayı

Bahadır Şah’ın çelik yayı

Çelik yaylar hakkında yazdığımız ayrıntılı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.