Okçulukta Fütürizm Esintileri! Vasily Serduk’un Yay Tasarımı Heretic Bow ile tanışın

 

Vasily Serduk’un Ok Yay Tasarımı “Heretic Bow”

Daha önceden bahsettiğimiz gibi, internete ok yay tasarımı yazdığınızda, önünüze gerçek yay planlarından çok oyun yapımcılarının özgün çalışmaları karşımıza çıkıyor. Bu kesinlikle şikayet edilecek bir şey değil! Okçuların aksine oyun yapımcıları veya tasarımcılar yayların çalışması için gereken bazı prensipleri görmezden gelip yeni ve farklı tasarımlar ekleyebiliyor. Bu da okçulukta yeni bakış açıları kazanmamızı sağlıyor.

Vasily Serduk WIN Interactive şirketinde bir oyun geliştiricisi. Kendisinin internette bir çok tasarımı bulunuyor. Heretic Bow da bunlardan birisi. Tasarımla alakalı daha fazla bilgi alabilmek için kendisi ile iletişime geçtik. Ok Ucu olarak yaptığımız röportajı sizler için derledik. İyi okumalar dileriz 🙂

Serduk, neden böyle bir tasarım yaptı?

Aslında Heretic Bow ‘Heretic’ adında bir serinin parçası. Yay yanında bir çekiç, kılıç ve balta da bulunuyor. “Hepsi Comand & Conquer: Generals (bir strateji oyunu) için bir mod yaparken başladı ve bu benim ilk 3D deneyimimdi.” Yıllaca Lineage II oynayıp orada bir çok ok yay tasarımı, silah ve zırh setleri gördüğünü ve bu onun 3D silahlar yaratmak için ilk motivasyonunu yarattığını ekliyor.

Okçulukla daha önceden ilgilenip ilgilenmediğini sorduğumuzda, bu konuda baya “çaylak” olduğunu söylüyor. Zaten olsaydı daha tutulabilir bir kabza yapacağını düşünüyoruz 🙂

Güçlü ama hafif bir yay olması için tasarlandı

Vasily tasarımı yaparken, yayın yeterince güçlü olmasını ama rahat da taşınmasını istediği için farklı ince materyallerden kompozit bir yay hayal ettiğini söylüyor. Yayın parça parça gözükmesinin sebebini de buna bağlıyoruz (süper gözükmesi dışında). Ok atmak için herhangi bir mekanizmaya gerek yok, parmakla atış yapılabilir.diye ekliyor.

Yay gücünü içindeki küçük makaralardan alıyor. Makaralar olmasına rağmen boyunun bir makaralı yaydan daha uzun olduğu hatta olimpik yay kadar uzun olabileceğinden bahsediyor. Modelle detayları aşırı yüklememeye çalıştım ve aynı zamanda tam işlevsel hale getirmeye çalıştım. Ancak, bir okçu olmadığım için tam işlevsel hale getirmek için yeterli bilgiye sahip değilim.diyor.

Okların bu şekilde tasarlanmasının amacı nedir?

Aşağıdaki resimde okların aynı boyutta olmadığını görüyoruz. Vasily’e sorduğumuzda iki okun da birebir aynı olduğunu sadece farklı evrelerde olduğunu söylüyor.

Okların 3 Evresi var:
1.Evre: Ok kilitli. Rahat taşımak için şaftın üst kısmı içeri giriyor.
2.Evre: Ok atışa hazır. Ok’un boyutu iki katına çıkıyor.
3.Evre: Ok saplandıktan sonrası. Yandaki temrenler hedefe saplandıktan sonra açılıyor ve okun çıkmasını zorlaştırıyor. Gayet ölümcül.

Başka yay tasarımları da var mı?

Vasily Serduk’un “Black Widow” adında başka ok yay tasarımı daha var. Ayrıca Vasily’in diğer tasarımlarını görmek için kendisini samouel.deviantart.com adresinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.