Okçu Cosplayi Yapacaklara Bir Okçudan Tavsiyeler

Cosplay (costume play) kısaca kişilerin kitap, dizi, çizgi film veya oyun kahramanlarının kostümlerini giyerek rol yapmasına denir. Bu kahramanların arasında da haliyle birçok okçu kahramanın da cosplayi yapılıyor. Bir geleneksel okçu da, okçuluk cosplay yapmak isteyenlere tavsiyelerde bulunmuş.

Sevgili “Okçu Cosplay” yapacak arkadaşlar

Cosplaycileri özellikle okçu cosplayi yapan arkadaşları takdir ediyorum. Kostümler gerçekten şahane, takdire şayan. Fakat, bazen eldeki yayları ve yapılan komik hataları görünce çok üzülüyorum, yayıma bakarak “sen yaysan bunlar ne” diyorum. İzin verirseniz daha güzel, daha gerçekçi cosplay yapmanız için sizlere birkaç tavsiye vereceğim. Verebileceğimi düşünüyorum çünkü biz geleneksel okçular da cosplayci sayılırız. Ortalama bir yarışmada giyilen şeyler şöyle oluyor:

Bir de tarihi canlandırma diye bir şey var ki ona hiç girmiyorum artık; orada kostüm değil gerçek zırh ve silahlar kullanılıyor çünkü. Kolunu bacağını kıran çok oluyor, benden söylemesi.

1. Yayı ters kullanmayın

yanlış okçuluk
Modern bir olimpik yay olmasına değinmiyorum bile…

Bu çok sık yapılan hata. Lütfen yapmayın. Bu tarz yayların kanatları “recurve” yani geri bükümlüdür, yayı kurarken kanatları geriye doğru bükerek takmak gerekir. Gerçek yaylar kullanacaksanız lütfen bilen birinden yardım alarak yayı kurun.

okçuluk, osmanlı yayı

Ayrıca okuyabilirsiniz: İnsanların Okçuluk Konusundaki Bilgisizliğini Gözler Önüne Seren Sayfa: Ters Yay Kulübü

2. Her Çağın, Her Milletin Silahı Kendine

Bazen tarihi karakterlere bürünenlerin elinde modern ekipman görüyorum. Cosplayin tam anlamıyla oturması için biraz da isabetli olması lazım sonuçta. Ufak bir araştırma ile doğru yayı seçebilirsiniz veya kendiniz yapabilirsiniz. 

  • Orta Asya Yayları, aralarında farklar olmakla beraber Macaristan’dan Kore’ye, Çin’e kadar tüm milletlerin elindeki yaylardır.
  • Japon Yayları, Yumi, en uzun yay türlerindendir. Samurayların katana becerisi kadar okçuluk (kyudo) becerisi de önemsenirdi. 
  • İngiliz Yayları, Uzun Yay , Yumilerden kısa fakat daha yuvarlak ve geri bükümsüz bir yapıya sahip olduğundan PVC borulardan yapılmaya ideal yaylardır. 
  • Makaralı Yaylar, en modern ekipman olup teknolojik görüntüsü ile gelecekten gelen süper kahramanlar (ne hikmetse hala ok yay kullanan) için ideal olabiliyor.Oyuncak bir makaralı yay (gerçek makaralı yaylar birkaç bin liradan başlar, farkı anlayacaksınız) alıp onun üzerine yapacağınız modifikasyonlar ile çok süper bir silah hazırlayabilirsiniz.
  • Olimpik Yaylar, veya recurve yaylar, çoğu süper kahramanın kullandığı yay türüdür (Hawkeye mesela). 

Bazen en büyük prodüksiyonlar bile yapmak yerine almayı tercih edebiliyor; örneğin Green Arrow’un yayı set için yapılmış bir prop değil, Türkiye’de satılmayan ve çoğu okçunun hayalini süsleyen gerçek bir yay.

green arrow yayı

Ayrıca okuyabilirsiniz: Green Arrow’un yayı ne tür bir yay?

Yay nasıl tutulur öğrenin

okçu cosplay, okçu cosplayi
Kör olaydım da görmeyeydim…

Geleneksel tarzda yayların kabzası genelde bir sargı malzemesi ile kaplanır, modern yaylarda ise kabza ele tam oturacak şekilde yapılmıştır anlarsınız zaten. yayı sol elinizle tutup (solaksanız tam tersi) parmaklarınızla kabzayı sarın.

tutuş doğru, çekiş yanlış.

Yay nasıl çekilir öğrenin

Yayı çekmek veya çekiyor gibi poz vermek ise ayrı bir konu. Eğer tam bir okçu cosplayi yapayım diyorsanız bu önemli bir detay. Batı okçuları üç parmakla (işaret, orta ve yüzük parmağı) çekiş yapıp oku sol tarafa koyarken, doğu okçuları başparmak ve işaret parmağı ile başparmak çekişi yapar ve oku sağ tarafa yerleştirir. Sebebi teknik konular, onlara gerek yok şimdilik. 

3 parmak çekişinde başparmak ve serçe parmak kullanılmaz, o parmaklarınızı izci selamı verir gibi kapatın. 

Yayı çekerken dirseğinizi yukarıya kaldırın!

Başparmak çekişi
3 parmak çekişi. Ok işaret parmağı ile orta parmak arasında duruyor.

Oku lütfen bu şekilde tutmayın

Stok fotolarla parmaklara elveda

Genelde okçuluğa yeni başlayanların oku düşürmemek için yaptığı bir şey bu. Modern ekipmanda ok yatağı (arrow rest) adı verilen ufak parça ile okun düşme sorunu çözülüyor. Geleneksel okçulukta ise, yay eğik açıyla tutularak veya başparmak çekişi yaparak bu sorun ortadan kalkıyor.  

Bonus: Yaptığınız oklar ipe oturmuyorsa

Öncelikle ip değil, kiriş. kiriş ince iplerin defalarca örülmesi ile yapılır. Sanılanın aksine hiç esnek değildir, araba çekecek kadar güçlüdür. Fakat, okçuluk yapmadığınıza göre, siz şunlardan da kullanabilirsiniz:

Okunuzun oturması için kiriş arkalığı kullanmalısınız. Bunları okçuluk yerlerinden alabileceğiniz gibi kendiniz de basit şekilde yapabilirsiniz. Yine de kayıyorsa oturmasını istediğiniz yerin üstünü ve altını bant veya ince bir iplikle kaplayarak bir arkalık noktası yapabilirsiniz.

Arkalık noktası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.