Tüm Orduyu Okçu Yapsak Ne Olur?

Okçu ordusu fikri hepimizin düşündüğü bir şey yalan yok. Peki gerçekten savaşta böyle bir durum olsa, bütün orduyu okçu yapsak ne olur? Okçu Ordusu başarılı olabilir mi?

okçu ordusu
Hobbit Filmindeki Elf Okçular

Tüm Orduyu Okçu Yapsalarmış Ya!

Küçüktüm, çocuktum, ufacıktım babam bir gün beni karşısına aldı ve ‘evlat artık Yüzüklerin Efendisi izleme yaşın geldi’ dedi dürüst olmak gerekirse okçuluk ve atlara olan  merakım da bu filmden sonra başladı 12 yaşıma gelene kadar tüm filmleri en az 4-5 defa izledim ama son film olan ‘Kralın Dönüşü’ nde bir sahne beni çok düşündürmüştü sahnenin orijinal adı Battle Of Pelennor Fields bu  sahnede 10.000 kişilik atlı Rohirrrim ordusu hücum dörtnala şekilde kendisinden kat kat büyük bir ordunun üstüne koşuyor.

Karşıdaki ordu(Ork) komutanı askerlerine  ‘atış serbest’ emri veriyor ancak okçular atlıları durdurmada yetersiz kalıyor ve yiğitler yiğidi Rohirrim ordusu orkları altında paspas yapıyordu işte o zaman merak ettim:

Tüm ordu okçu olsaydı yine böyle mi olurdu?

Uzatmadan cevabı vereyim %70 EVET. Sebebini de hemen madde madde açıklayayım uzatmadan:

  • Bir orduda ne kadar okçu bulunursa bulunsun ordudaki tüm okçularda üstün menzil atma yeteneği olamayacağından düşmanı vurmak için önce menzile girmesini bekleyecekler.
  • Atılan her ok hedefi bulamayacak.
  • Hedefi bulan her ok düşmanı öldürmeyecek, öldüremeyecek.

Yukarıda yazdığım ‘Hedefi bulan her ok düşmanı öldürmeyecek, öldüremeyecek’ lafına bir açıklık getirmek istiyorum bildiğiniz üzere askerler (daha dar düşünürsek süvariler) savaşa “hanım ben bir sefere gidiyorum” deyip gömleğini alıp çıkmıyor bu adamın içinde gambesonu, onun üstünde çelik zırhı, kafasında miğferi, elinde zırhlı eldiveni var, ağır zırhlı bir orta çağ şövalyesini yakın dövüşte öldürmeye çalışmanın bile bambaşka bir zahmet olduğunu düşünürsek bu adamlara tek bir ok sivrisinek ısırığı gibi gelecektir tabi zırhı delmediği sürece (diye düşünüyorum) hem her ok hayati organlara gelecek diye bir kural da yok.

okçu ordusu, kara şovalye, kara süvari
Kara Şovalye – DaveWilsonPhotography

Aşağıdaki videoda zırh ustası Albert Collıns tarafından yapılan bir zırhın 150lb‘lik bir İngiliz Uzun Yayı‘na nasıl direndiğini izlerseniz bana hak vereceğinizi düşünüyorum.

Son olarak da atlıların hızı; tahmin ediyorum ki iyi atlara sahip, düzenli, planını iyi yapmış bir ordu meydan savaşında karşısındaki orduya savaşı kazanamasa da büyük bir zaiyat verdirecektir. Tabi ordularda yalnızca okçu ve süvari sınıflarının yer aldığını düşünmüyoruz. Öyle değil mi? 😊

Tüm Orduyu Okçu Yapıp Savaşsak? Okçu Ordusu Kursak Ne Olur? by Asutay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.