Sırt Sadağı Tarihte Gerçekten Kullanıldı mı?

Hayaller – Hayatlar

Sırt sadağı günümüzde filmlerde, fotoğraflarda yaygın olarak karşılaştığımız bir ekipman. İnsanlardan bir okçu çizmelerini istesek çoğunluk sırtta sadağı olan okçular çizerdi. Peki kafalarımızda yer alan bu okçu imajı doğru mu? Tarihi olarak sırt sadağı her okçunun vazgeçilmezi miydi?

Sırt Sadağı vs Belden Sadaklar

Belden sadaklar kemere takılarak bacağınızın yanında bulunur. Bu sadaklardan ok çekmek sırt sadağına göre çok daha hızlıdır. Sırt sadağı koşarken veya avlanırken etrafa takılma ve dengenizi bozma riski taşıyor. Ayrıca oklar uzun olduklarından filmlerdeki gibi oku sırtınızdan hızlıca çekme şansınız daha zor. Yine de bu işi hızla yapabilen okçular bulunuyor.

Özetle hız, gizlilik, dayanıklılık ve kullanış açısından sırt sadakları bele takılan sadakların yanında avantajsız kalıyor.

sırt sadağı belden sadak türk sadağı tirkeş
Türk Tipi Sadak (Tirkeş)

Tarihte Sırttan Sadaklar

Tarihi açıdan baktığımızda sırta takılan sadakların Avrupa’da popüler olmadığını görüyoruz. Tarihi resimlere bakıldığında okçuların sadakları hep bellerinde bulunuyor.

bayeux işlemesi okçular
Bayeux İşlemesinde sol üstteki okçunun sadağının sırtında olduğunu görüyoruz. Fakat burada dikkat edilmesi gerek şey bu okçunun savaşa hazırlıksız yakalanması, kaskını bile takmadan sadağını gelişi güzel sırtına geçirip savaşa katılması.

Kaynaklara göre Sırt sadağı Asurlularda ve Afrika kabilelerinde yaygın olarak kullanılmaktaydı. Bunun haricinde asyalıların yine bele taktıkları fakat taşımak için sırtlarına çıkardıkları sadaklar da yok değildi. Bu da insanlarda genel olarak sırttan sadak imajı yaratıyor. Fakat çekiş teknikleri ile, takıldığı yer ile bu sadaklar birer belden sadak.

moğol okçu sadak
Belindeki sadağını sırtına çıkarmış bir moğol okçusu
Kyudo okları uzun olduklarından bele takılan ters sadaklarda bile sırta kadar uzanmaktadır.
çin okçu sadak ok
Çin İmparatorluk Muhafızı

 

Acı Gerçekler

Sadaklar tarihte o kadar da popüler değildi. Tabi ki her okçunun bir sadağı bulunuyordu fakat savaş anında okçular sabit bir yerdeyse (ingilizler okçuları gibi) oklarını toprağa saplıyor, hareketli birlikler ise (Türk atlı okçuları gibi) okları ellerine alıyorlardı. En kısa sürede en çok oku göndermeye çalıştıkları için sadak onlara sadece engel teşkil ediyordu.

ingiliz okçu yerde oklar
İngiliz okçuları ve toprağa sapladıkları oklar
bayeux işlemesi kilim okçu tarihi
Bayeux işlemesinde aşağıdaki okçunun okları elinde tuttuğunu görüyoruz.

One thought on “Sırt Sadağı Tarihte Gerçekten Kullanıldı mı?

  • 23 Mayıs 2021 tarihinde, saat 00:31
    Permalink

    güzel bir kaynak . emeğiniz için teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.