Ok Atan Altın Atar Atasözü ve Anlamı

Ok atan altın atar veya ok atmak altın atmak atasözü okçular arasında sık kullanılan bir atasözüdür. Okçuluk yapanlar bunu ata sözünün anlamını zamanla öğreniyor. Peki ok atan altın atar sözü ne anlama geliyor?

Okçuluk Ekipmanlarının Pahalılığı

Osmanlı’da 1480 yılına kadar, ok yapımında kamış ok kullanılmıştır. Bu kamış, Hindistan’dan gelmekteydi. Bu gelen kamışların içi ağaç gövdesi gibi dolu olup, iki boğum arası uzunluğu, okun boyundan daha uzundur. Gövdesi de kalın olduğu için, iki boğum arası yarıldığı zaman 12-18 ok yapacak kadar parça elde edilmekteydi. Yalnız kamış ok, Hindistan gibi uzak bir ülkeden geldiği için, pahalı olmaktaydı. Bu nedenledir ki atıcılar arasında; “Ok atan altın atar” sözü söylenmiştir. (Doç. Dr. Özbay GÜVEN)

Viyana kuşatmasında atılan bazı okların inciler ve benzeri değerli taşlarla süslenmiş olanları bulunmuştur. Okçulukta kullanılan yay, ok, sadak ve tirkeş gibi malzemeler büyük titizlikle ve incelikle hazırlanır. Yapımları uzun süren bu malzemelerin özellikle usta okçular tarafından tezhiplenmiş olanları tercih edilir.

Yarı boynuz yarı kemik gezli, tezhipli bir ok – Okçu Bekir

Okçuluk malzemelerinin pahalılığı günümüzde de değişmedi, bu sebeple bu ata sözü günümüzde hala geçerliliğini koruyor. Modern ekipmanda kullanılan malzemeler değişmiş olsa bile yapılan üretimde gereken ince işçilik önemini koruyor.

Okuyun: Okçuluk Malzemelerini Tanıyın

Ok Atan Altın Atar – Kısa Açıklaması

Ok atan altın atar ata sözünü kısaca açıklamak gerekirse: Okçulukta, atılan her ok için büyük emek ve para harcandığı ve bu sebeple hiçbir okun boşa atılmaması gerektiği ve her atışın, yapılan atışa değmesine değinilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.