Okçular Sayesinde Kazanılmış Bir Savaş: Agincourt Muharebesi

Agincourt Muharebesi dönemin İngiliz Okçularına bugüne kadar gelen şöhretini veren muharebedir. Yüz yıl savaşları sırasında yaşanan bu muharebenin asıl ünü İngiliz birliklerinin çok büyük kısmının okçu ve sayıca Fransız ordusundan 5 kat küçük olmalarına rağmen savaşı kazanmalarına dayanıyor.

Muharebe Nasıl Başladı?

Fransa ve İngiltere arasındaki politik anlaşmazlıklar sonunda savaşa dönüştü ve Kral (V.) Henry, sayıca az fakat donanımlı ordusunu toplayarak Southampton limanından sefere çıktı. 10.000 – 12.000 kişi mevcudu olduğu düşünülen bu ordunun yüzde seksen kadarı uzun yaylı okçulardan oluşmaktaydı.

Henry’nin ilk durağı günümüz Fransa’sındaki Harfleur şehri oldu. Bu korunaklı şehri Fransızların elinden almak 5 hafta sürmüş ve 3000 askere mal olmuştu. Ordusunun bir kısmını kalede bırakarak Calais yoluna devam eden Kral Henry ve ordusu nehrin her geçiş noktasında Fransız birlikleri ile karşılaştı. Sonunda bir uygun geçit bularak nehri geçen İngiliz ordusu Calais istikametine doğru yola çıktı. Bunun üzerine Fransız orduları Calais yolu üzerindeki Agincourt Köyüne kamp kurup İngilizleri beklemeye başladılar. İlerlemekten başka çaresi olmayan Kral Henry, lordları ile yaptığı toplantı sonunda düşman üzerine tek hattan saldırı yerine temkinli bir ilerlemeye karar kıldı.

Agincourt Savaşı

Takviye kuvvetlerle sayıları 20.000 – 30.000 civarında olan Fransız kuvvetleri kundaklı yaylı okçular, ağır zırhlı şövalyeler ve piyadelerden oluşuyordu. Buna karşılık 7000 kişilik İngiliz ordusunun çoğunluğu okçulardan oluşmaktaydı. İlk taarruz kendine güvenen Fransız ordusundan geldi. Fakat bu ilerleme tahmin edildiği kadar hızlı olmadı, yeni ekilmiş tarla ve muharebe gecesi yağan yağmur bütün tarlayı bataklığa çevirmişti.

İngiliz birlikleri hatlarını tahta kazıklarla güçlendirdiler. Tepelere yerleşen İngiliz okçuları üzerlerine yürüyen birliklere karşı atışlara başladılar. Etkili menzile ve 100 libre üzerinde çekiş gücüne sahip İngiliz uzun yayları yıkıcı etkisini zaten çamur sebebiyle yavaş ilerleyen Fransızlara gösterdi.

İngiliz Okçusunun ekipmanı

İngiliz okçularının yayları ve diğer oklara göre kalın ve uzun olan delici uçlu bodkin okları Fransız zırhlarını delmek konusunda sıkıntı yaşamadı. Halihazırda sıkışık ilerleyen birlikler İngiliz okçuları için kolay hedef haline geldi.

Temren Oku ve Bodkin Oku – Türk ve İngiliz delici oklarının farkı
Kaynak: atli-okculuk.com

Muharebe Sonucu

Kral Henry askerleri ile beraber ön saflarda savaşarak morali yüksek tutmaya çalışmış ve ünlü bir komutan olarak tarihe geçmiştir, bunun aksine ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kalan Fransız birlikleri birçok önemli soylu ve komutanını bu savaşta kaybetmiştir.

Okuyun: Okçuluk Malzemelerini Tanıyın

One thought on “Okçular Sayesinde Kazanılmış Bir Savaş: Agincourt Muharebesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.