5 Liralık Ok İle 200 Liralık Ok Arasındaki Farklar

Ana sayfa » 5 Liralık Ok İle 200 Liralık Ok Arasındaki Farklar

Ucuz ok ve pahalı okların farkı yeni başlayan ve kendi ekipmanını kurmak isteyenler tarafından sıkça sorulan bir soru. Gerçekten yay kadar pahalı hale gelen ok setleri maddi olarak ekipman seçimimizi sorgulamak zorunda  kalıyoruz. Peki şu anda sizin ihtiyacınız pahalı ok kullanmaya ihtiyacınız var mı?

 Pahalı oklar neden bu kadar pahalı?

Oklar neden bu kadar pahalı?

Malzemenin daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması aynı zamanda büyük hassasiyete sahip olmasının yanında ithal olması pahalılık sebeplerinin başında geliyor. Yine de bu kadar tercih edilmelerinin en önemli sebebi okların hata paylarının çok düşük yani, setteki okların birbiriyle birebir aynı olmaları; bu sayede malzemeden kaynaklı hatanın minimuma indirgenmesidir.

Geleneksel okçulukta ok fiyatları ne kadar?

Geleneksel Okçuluk için yapılan okların büyük bir çoğunluğu el ile yapılmaktadır. Kullanılan malzemenin türüne ve en önemlisi işçiliğine göre fiyatlar tek bir ok için 20₺ civarlarından yüzlerce liraya çıkabiliyor. Özellikle menzil okçuluğu için üretilen okların yapımı büyük bir ustalık ve zaman gerektirdiğinden fiyatları dudak uçuklatabiliyor.

Modern okçulukta ok fiyatları kadar?

Piyasadaki en iyi okların 12 adet halinde satılan sıfır setleri Türkiye’de satış fiyatı binlerce lirayı buluyor. Liste yapmak gerekirse:
X10 Şaft (12 Adet): 425$
Easton X10 Tungsten Ok Ucu 
(12 Adet): 235$
Easton X10 Pin (12 Adet): 12$
Beiter Pin Nock (12 Adet): 16$
AAE Pro MAX Ok Tüyleri (100 Adet): 20$ Toplam Fiyat: 708$
Kaynak: Lancaster Archery 
Fiyatların daha sabit olması amacıyla yurt dışı kaynaktan yazılmıştır. Türkiye fiyatları ithalat ve vergiler sebebiyle daha yüksek olabilir.easton x10 ok

Okçuluğa başlayanlar ucuz ok mu, pahalı ok mu almalı?

Gerek geleneksel gerekse modern okçulukta başlangıç aşamasında en pahalı ve kaliteli okları kullanmaya gerek yoktur, yine de hiçbir zaman tehlike arz eden kalitesiz ürünleri satın almanızı tavsiye etmiyor, size en yakın okçuluk mağazasına danışmanızı öneriyoruz. Başlangıç eğitiminizi tamamlayıp, ilk ekipmanınızı kurmak istediğinizde, orta segment karbon ve alüminyum oklar tercih edebilirsiniz. Bu sporda ilerledikçe, ideal yay çekiş ağırlığınızı keşfedince, yayınızın libresine en uygun okları satın alabilir ve uzun süre kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.