Spine Değeri Nedir? Oklarımızı nasıl seçmeliyiz?

Bir okun uçuşunu ağır çekimde izlediniz mi? Genel kanının aksine oklar havada kıvrıla kıvrıla ilerler ve oklarımız hangi malzemeden yapılmış olursa olsun her zaman esnekliğe sahiptir. Spine değeri de bir okun esneme kabiliyetini (sertliğine) gösterir. Spine değeri arttıkça okun esnekliği artar. Bir diğer deyişle spine değeri düştükçe okunuz sertleşir.

Daha iyi açıklamak için kelimenin köküne inelim. Spine kelimesi İngilizce omurga anlamına gelmektedir. Yani okunuzun omurga sayısı arttıkça daha esnek bir yapıya sahip olacaktır. Okların bu esneme kabiliyeti sayesinde okçu paradoksu gibi durumlar ortadan kalkar. Spine değeri kantar benzeri aletlerle ölçülür. Kullanırken, oku referans noktalarından tutturup, orta noktasından aşağı doğru bir ağırlık sallandırılır, yukarıdan da bir kantar bu bükülmenin gücünü ölçer. Oklar kalınlaştıkça kantar daha az aşağı çekilir bu sebeple spine değeri düşer.

Spine değerleri okunuzun yapıldığı malzemeye, markasına hatta bazen modeline göre farklılık gösterir. Ne yazık ki her üretici farklı bir yöntemle üretim yaptığından ortak bir değer çıkaramıyorlar. Bu konudaki kafa karışıklıklarının en büyük sebebi de bu. Genelde karışık tablolardan spine değerinizi seçmeniz gerekiyor.

Av Okları spine değeri
Av Okları Seçim Kılavuzu

Spine değeri seçebilmek için bilmeniz gerekenler

  • Oklarınızın uzunluğu (inch)
  • Temreninizin ağırlığı (grain)
  • Yayınızın çekme ağırlığı (libre)

Tablolarla uğraşmadan oklarımı nasıl seçerim?

Eğer okçuluğa yeni başladıysanız bu kadar teknik bilgiyi bilmenize ve oklarınızı aşırı dikkatli seçmenize gerek yok. Genel olarak bu kadar titiz davranılmasının sebebi okların atışınızı direkt olarak etkilemesi, bütün hesaplarınızın bu oklara göre yapılması ve yanlış seçim yapıldığı takdirde değiştirilmesinin çok pahalıya patlaması. Alacağınız okların tanesi 80-90 lira değilse bu kadar titiz olmanıza başlangıç için gerek yok.

easton x10 ok
12 Tanesi 2000₺ olan Easton X10. Bu fiyat sadece şaft için.

Okçuluğa yeni başlayanlar genel olarak karbon veya fiber oklar ve 28# altında yay kullandıklarından ve genelde 800 – 900 üstü oklar önerilir. 30 libreyi aşınca bu sayıyı düşürmeniz gerekiyor. Bu değerleri oklarınızı kol boyunuza göre kesmediğinizi varsayarak söylüyoruz. Oklarınız kısaldıkça, seçtiğiniz spine değerleri yükselmeli. Yapacağınız en mantıklı şey satın alırken yayınızın türünü, kol boyunuzu ve librenizi belirtmek olur. Okçuluk mağazaları doğru okları seçme konusunda size yardımcı olacaktır.

Ben libremi, kol boyumu, oklarımın grainlerini biliyorum diyen, daha karışık şeyler arayanlara tüm spine tabloların bulunduğu sayfamızı ziyaret etmelerini öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.