Sandığınızdan çok daha fazla! Okçuluk kaç kalori yaktırır?

Okçuluk kaç kalori yaktırır? by Ok Ucu

Okçuluk Kaç Kalori Yakmamıza Yardımcı Olur?

Okçuluk bilindiği üzere belli bir yerde durup bir hedefe ok atmaya dayalı bir spordur. Bundan dolayı çoğu insan okçuluğu hareketli bir bir spor olarak görmezler. Peki “hareketsiz” bir spor olan okçuluk kaç kalori yaktırır? Yaş, kilo, boy ve cinsiyete göre değişse de okçuluk düşündüğünüzden daha fazla kalori yaktırıyor!

Okçuluk sakin bir spordur, hareketsiz değil

Okçular kışın kapalı alanda 18 metre, yazın 50-70 metre uzaklıktaki hedeflere ok atarak antrenman yapıyorlar. Ortalama bir okçu günde 90 – 120 arasında ok atıyor ve her atış sonrası bu okların toplanması gerekiyor. Bundan dolayı her okçu sadece hedef ile atış çizgisi arasında 1-3 km yürüyüş yapıyor.

koç fest okçuluk yarışması, türkiye üniversiteler okçuluk yarışması

Koç Fest Okçuluk Yarışması 2018Turnuvalarda, okçular her gün yaklaşık sekiz kilometre yürüyüp her 30 dakikada bir 100 ila 150 arasında kalori yakabilirler. Olimpiyatlarda sahne alan bir erkek okçu tahmini 1.084 kaloriyi yakıyor. Bu rakam 100 metrelik sprint adamlarından 1.054’den fazla kalori yakıyor. Aşağıdaki grafikte, bir okçunun, bir maratoncunun ve günlük faaliyetlerimizin yaktığı kalori oranları görünüyor.

Yayı defalarca çekmek dayanıklılık ve kuvvet ister

Eğitimi tamamlayan okçular 35-60 libre gücündeki yaylar ile antrenman yaparlar. Yani, okçulardan 15-30 kg çekiş gücüne sahip bir yayı bir günde defalarca çekip, tutup ve duruşlarını bozmadan atış yapmaları beklenir. Özellikle üst vücudu çalıştıran bu egzersizler kalori yakımına ve kas gelişimine yardımcı olur.

Okuyun: Okçuluk İçin Kas Güçlendirici Egzersizler

okçuluk kaç kalori yaktırır  okçuluk kas yapar mı

Yayla Avcılık Yapanlar Daha Fazla Kalori Harcıyor

Avcılar hedef-okçuluğu yapan bir okçudan daha çok kalori yakar. Özellikle sürek avı yapan avcılar, avlarını takip ederken uzun yollar yürümek durumunda kalıyorlar. Aynı zamanda hedef okçuluğu yapan kişilerden çok daha ağır yaylar kullanıyorlar (hedef okçuluğunda izin verilen en yüksek libre 60 libredir) ve bu yayları hedef okçularından daha uzun süre çekili halde tutuyorlar.

Okçuluk Yaparken Kaç Kalori Yaktığınızı Hesaplayın

Okçuluk yaparken yakacağınız kalori yaş, kilo, boy ve cinsiyete göre değişiyor. Siz yine de yaklaşık kaç kalori harcadığınızı  şu siteden öğrenebilirsiniz: Kalori Hesaplayıcısı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.