Olimpik Okçulukta Nasıl Nişan Alınır? Nişan Alma Tekniklerini İnceliyoruz.

Okçulukta nasıl nişan alınır sorusunu yanıtlamak için öncelikle ne tarz bir okçuluk yaptığınızı bilmek gerekiyor. Her toplum tarih boyunca kendine ait nişan alma teknikleri geliştirmiş ve bu nişan alma teknikleri için ekipmanlar üretmiştir. Yoksa ekipmana göre mi nişan alma teknikleri geliştirdiler? Bilemiyoruz. Bildiğimiz şey, bu yöntemlerin çok azının günümüze kadar gelmiş olduğu.

Modern okçulukta nişan almayı sağlayan alete nişangah denir. Nişangahlar makaralı yaylarda farklı, olimpik yaylarda farklı şekillerde bulunuyor. Hatta makaralı yayların nişangahları avcılık veya hedef için bile değişiyor.

Olimpik Okçulukta Nişangahsız Nişan Alma

Genelde etkinliklerde veya yeni başlayan okçulara öğretilen yöntem, okun arkasından bakarak gez(ok arkalığı) ile hedefi kesiştirmektir. Bu yöntem 5 metrede çok etkili olmasına rağmen mesafe arttıkça isabet oranı azalıyor. Aynı zamanda bu yöntemle atış tekniği tamamen değiştiğinden ve yayı yeterince çekemediğimizden performans kaybına sebep oluyor.

Olimpik Okçulukta Nişangah İle Nişan Alma

İsabetli bir atış için tekniğinizin düzgün olması şart. Nişan alırken önce şunları kontrol edin:

  • Yayı sıkıyor muyum? Yayı sıkıca kavramanız elinizin titremesine ve okun daha dengesiz çıkmasına sebep olur.
  • Kiriş ve elim çapa noktasına oturdu mu? Okçulukta kendinize uygun referans noktaları belirleyip hep bu şekilde atmanız, kısa sürede isabetli atışlar yapmanızı sağlar.
  • Duruşum düzgün mü? Atış yaparken rahat olmalısınız, ayaklarınızın yere sağlam basması ve atış yaparken titrememeniz lazım. Titriyorsanız librenizi düşürmenizde veya kas çalışmanızda fayda var.

Sağ gözünüz ile nişan alıp, nişangah ile hedefi ortalayın.

Olimpik okçulukta nişangah ile nişan alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle okçuluğa yeni başlıyorsanız sol gözünüzü kapatarak (solak yay kullananlar için tam tersi) nişan almanız daha iyi olabilir. Bu iki gözle atılmaz demek değil kesinlikle. Aksine, bir çok yarışmacı iki gözü açık şekilde atış yapar. İlerleyen zamanlarda iki göz açık atış yapmaya başlayabilirsiniz. Gözünü kapatamayanlardansanız, bir eğitmen ile beraber dominant gözünüzü belirleyip onun direktifleriyle nişan alabilirsiniz.

Yay ile kiriş aynı hizada olsun

Nişan alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kiriş ile yayın kanadını aynı hizaya denk getirmek. Bu sayede yayı hem düz tutmuş oluyoruz hem de nişangah için iyi bir referans noktası oluşturuyoruz.

Nereye gittiği değil, nasıl gittiği önemli

Oklarınızın gruplanması, oklarınızın nereye gittiğinden çok daha önemlidir. Oklar gruplu gidiyorsa tekniğiniz doğru, nişangah ayarınız yanlış demektir. Nişangahınızı ayarladığınız zaman oklarınız tam olarak istediğiniz yere gidecektir.

hedef okçuluk

Umuyoruz ki, olimipik okçulukta nasıl nişan alınır sorunuza cevap verebildik.
Farklı yay türlerinde nasıl nişan alacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki düğmelere tıklayabilirsiniz.

Olimpik Okçulukta Nasıl Nişan Alınır? Nişan Alma Tekniklerini İnceliyoruz.” için 3 yorum

  • 1 Mart 2018 tarihinde, saat 19:45
    Permalink

    Kişinin kendi tekniğini bulması bazen gerçekten zor olabiliyor. Bu kişiler için faydalı bir içerik olmuş. Teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.