Okçuluk Yaparken Nasıl Giyinmeliyiz? Okçuluğa Uygun Kıyafet Seçimi.

Okçulukta Kıyafet Seçimi

Okçulukta Kıyafet Seçimi Okçuluk durağan bir spor olduğundan insanlar genel olarak günlük kıyafetlerle bu sporu yapabileceklerini düşünüyor. Tamamen haksız olmamakla beraber okçuluk için de bazı kıyafetleri giymemekte fayda var. Yarışmalara gelince, okçuluk formaları konusunda her ülkenin kendi kuralları bulunuyor.

Okçulukta antrenman yaparken nasıl giyinmeliyiz?

Rahat bir ayakkabı tercih edin

Topuklu ayakkabılar, yüksek topuklu botlar duruşunuzu değiştirdiği için atışlarınız da bundan etkilenecektir. Atış için dengenizi bozmayan rahat ayakkabıları tercih edin. Klasik (olimpik) yay kullanan okçular yaylarını ayakkabılarının üstüne oturturlar. Yay bir süre sonra ayakkabıda iz bırakmaya başladığı için bazı okçular aşağıdaki fotoğraftaki gibi koruyucular takarlar.

okçulukta kıyafet
Ayakkabı koruyucu

Ayakkabınızın markası, modeli araştırmalara göre aşırı bir fark yaratmıyor. Sizi rahat hissettirmesi yeterli.

Okçuluk ile gömlek bir arada gitmez

Tarihi okçuluk üniforması gömlek üstüne kaftan da olsa günümüzün dar gömlekleri çekiş hareketindeki gerilmeyi kaldıramıyor. Yanınızdaki kişiyi fırlayan düğmelerinizle vurmamak için hava alan rahat bir tişört giyin. Polo yakalı tişörtler okçuların çoğunluğu tarafından tercih ediliyor.

okçulukta kıyafet

Eşofman altı yoksa rahat pantolonları tercih edin

Atışa iş veya okul çıkışı gidiyorsanız ve eşofman altını sığdıracak yeriniz yoksa, rahat bir pantolon giymeniz bir sıkıntı yaratmaz. Aşırı dar pantolonlar sadağın ağırlıyla beraber sizi biraz sıkabilir.

Kıyafetle bitmez, okçuluk ekipmanlarını unutmamak lazım

Kolluksuz atış yapmak, acı tecrübelere ve mor kollara sebebiyet verir. Okçuluk için güvenlik her şeyden önce gelir. Okçulukta kullanılan ekipmanlar için tıklayın:

Okçuluk Malzemeleri Nelerdir? Okçuluk Ekipmanlarını Tanıyalım.

Atış serbest!

 

“Okçulukta Kıyafet” bir Ok Ucu paylaşımıdır. Paylaşımlar kaynak gösterilerek veya website  yapılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.