Okçulukta hangi göz kapatılır? Dominant Gözünüzü Belirleyin

okçuluk formaları

Okçulukta hangi göz kapatılır?

Okçulukta hangi göz kapatılır? Bu soru kişinin dominant gözüne ve dominant eline bağlıdır. Genelde sağ elini kullanan okçular nişan alırken sağ gözünü kapatırken solaklar sol gözünü kapatır fakat dominant gözünüz dominant elinizden farklı olabilir. 

Dominant göz ne demek?

Fark etmesek de çoğumuz bir gözümüzü diğerinden daha fazla kullanıyoruz. Daha fazla kullanılan, daha kolay ve hızlı odaklanan göze dominant göz denir. Sanılanın aksine dominant göz ve dominant eliniz aynı olmak zorunda değildir.

Dominant göz neden önemli?

Modern yaylar sağ el ve sol eli kullanmanıza göre değişim gösterir. Eğer solaksanız, yani yayı sol elinizle çekiyorsanız, yayın penceresi sağ tarafta olacaktır. 

Kaynak: Shakespeare Archery

İlginizi çekebilir: Solak yaya sağ nişangah takılır mı?

Dominant gözünüz ile kullandığınız eliniz farklı olabilir ve bu durum okçuluğunuzu etkileyecektir. Eğer sağ gözünüz dominant ise sağ elinizle yayı çekmelisiniz. Aynı şekilde sol gözünüz dominant ise solak yayı kullanmanız daha iyi olabilir. 

Dominant gözünüzle ters bir yay kullanmanız sonucunda hedefte gruplama konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Örneğin solak olduğunuz için solak yayı ile başladıysanız fakat sağ gözünüz dominant ise nişan almak daha zor olabilir. Eğer okçuluk yapıyorsanız ve aylar boyunca gelişiminiz minimum seviyede kaldıysa sebebi farklı bir dominant göze sahip olmanız olabilir. Bu durumda genellikle şampiyonların yaptığı iki göz açık atışı gerçekleştiremeyebilirsiniz (bir gözü kapalı tutmak her gün saatlerce antrenman yapan kişiler için yorucudur) çünkü dominant gözünüz başka bir yere nişan almanıza sebep olacaktır. 

Fakat tekrar hatırlatalım, dominant gözünüz aşırı dominant olmayabilir veya dominant göze sahip olmayabilirsiniz, bu durumda sorunu başka yerlerde aramanız gerekli. Eğer dominant bir gözünüz yoksa, güçlü elinizi kullanmanız mantıklı olacaktır yani solaksanız solak yayı tercih edebilirsiniz. 

Dominant gözümüzü nasıl belirleriz? 

 • İki kolunuzu da uzatın
 • Parmaklarınızla bir üçgen oluşturun
 • Bir nesneye odaklanın
 • Sol gözünüzü kapatın

Eğer nesne hala tam ortada ise sağ gözünüz dominant demektir. Eğer nesne kaydıysa sol gözünüz dominant demektir.

Okçulukta hangi göz kapatılır? Ok Ucu Kaynak: ESDF

One thought on “Okçulukta hangi göz kapatılır? Dominant Gözünüzü Belirleyin

 • 4 Nisan 2019 tarihinde, saat 01:34
  Permalink

  Site çok güzel ve yararlı bilgiler barındırıyor.emeği geçenlere teşekkür ederiz…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.