Okçulukta Güvenlik Kuralları Nelerdir, Neden Önemlidir?

Okçulukta Güvenlik Kuralları ve Önemi

Okçuluğun eski bir savaş sanatı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu da yay ve oklarla insanların birbirlerini öldürmeye çalıştıkları anlamına geliyor. Günümüzde ok ve yayların yerini ateşli silahlar almış olsa da bu okçuluğu daha az tehlikeli yapmıyor. Okçulukta güvenlik kuralları kendinize ve çevrenizdekilere zarar vermeyin diye konulmuş ve uygulanması şart olan kurallardır.

1. Asla yayınızı boş çekip bırakmayın

Dry Fire ya da boş bırakma yayınıza ok yerleştirmeden ama ok atacakmış gibi çekip bırakmaya denir. Normalde yayın gerilimden aldığı enerji büyük oranda oka aktarılarak fırlatılırken, boş bıraktığınızda bu enerji direkt olarak kanatlara ve gövdeye aktarılır. Boş bıraktığınızda geleneksel ve olimpik yaylarda kanatlar büyük olasılıkla kırılacaktır. Makaralı yayda ise her ne kadar anti-dry fire teknolojileri geliştirilse de en iyi ihtimalle kirişiniz patlayacaktır. En kötü ihtimalle de yayınızı parçalara bölünmüş halde bulacaksınız. Okçulukta güvenlik kuralları denince ilk olarak söylenen kural budur.

Gezin (ok arkalığı) yaya tam olarak oturduğundan emin olun, gifteki arkadaşlar gibi kendi yaptığınız okları denerken sıkıntı yaşamayın.

2. Menzil yarışmasına hazırlanmıyorsanız havaya doğru atış yapmayın

Okçuluğa yeni başlayanların yaptığı genel bir hata nişan almak için okun ucuna bakmaktır. Bu şekilde bakarken farketmedikleri şey ok havaya baktığıdır. Bu şekilde yapılan atışlarda oklar genel olarak duvardan sekip size geri döner.

3. Okunuzu asla bir kişiye yöneltmeyin, atış yapmadan önce alanda kimsenin olmadığından emin olun

Bu sağduyudur, böyle kural mı olur? Eğer bir kural olarak eklendiyse demek ki birileri zarar görmüş.

4.Atış çizgisinin önünde kimse kalmayana kadar yayınıza ok takmayın

Bu kural en çok ihmal edilen kurallardan biridir. Siz oku atmayacak bile olsanız, sizin ok taktığınızı gören biri atışa hazır olduğunu düşünebilir, hala sahada bulunan kişiyi yaralayabilir. Eğitmen “ok tak” komutunu verene kadar ok takmanın yasak olduğunu unutmayın.

5. Atış çizgisinin ortasında durun, ilerisinde veya gerisinde değil

Atış yaparken bir ayağınız çizginin önünde, diğer ayağınız çizginin arkasında olacak  şekilde diğer okçularla aynı hizada atış yapmaya özen gösterin.

okçulukta güvenlik kuralları
Mexico City 2017 49. Dünya şampiyonası

6. Herkesin atışı bitene kadar bekleyin

Eğitmeninizden ok topla komutu gelene kadar veya eğitmensiz atış yapılıyorsa herkesin atışının bittiği ana kadar ok toplamaya gitmeyin. Sebebini açıklamaya gerek yok sanırım.

7. Hedefe doğru koşmayın, yürüyün

 

Oklar bir yere kaçmıyor.

8. Hedefe yandan yaklaşın ve ok toplarken arkanızda kimsenin olmadığından emin olun

Komik gelebilir fakat bu şekilde yaralanan çok kişi var. Yarışma stresinde veya dalgın bir gününüzde hedefe 90 derece saplanmış oklar sizin geliş açınıza göre bir nokta kadar gözükebilir. Yandan yaklaşarak olası kazaları engelleyebilirsiniz. Çıkartırken bütün gücünüzle oku arkaya çektiğiniz için arkanızda bir kişi olursa bu kişiyi istemeden yaralayabilirsiniz. Aynı şekilde siz de gözlerinizi seviyorsanız bir kişi ok toplarken arkada bekleyin.

9. Atışlara başlamadan önce ekipmanınızı kontrol edin

Oklarınızda çatlak var mı, yayınızda kırık var mı, kirişinizde kopmalar var mı kontrol edin. Ayrıca hedef ayaklığının sağlam olduğunu da kontrol edin. Hedef aldığı darbelerle öne düşüp oklarınızı kırabilir. Aynı zamanda hedef okçuluğuna uygun oklar ve yaylar kullanmalısınız.

10. Düşen oklarınızı yerden almayın

Düşen oku yerden almaya çalışırken yanınızdakinin sadağındaki oklara kafayı gömebilir, seken bir ok olması durumunda yaralanabilir, ya da olası bir yay patlamasında kirişin veya alt kanatın gazabına uğrayabilirsiniz. Yapabileceğiniz en mantıklı hareket sadaktan yeni bir ok alıp atmak olur. Sadağınızda yedek oklar bulundurmanız eksik atış yapmanızı engeller.

11. Eğitmeninizi dinleyin

Bu insanlar size gıcık oldukları için değil, ilerde sıkıntı yaratabilecek durumları engellemek için sizi uyarabilir. Bu uyarılardan alınmamalısınız. Okçulukta güvenlik kuralları sizin güvenliğiniz için var.

Bir grup arkadaş beraber eğitmensiz atıyorsanız, mola veren arkadaşınızı “Alan Sorumlusu” ilan edip atışları yönetmelerini sağlayabilirsiniz.

 

2 thoughts on “Okçulukta Güvenlik Kuralları Nelerdir, Neden Önemlidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.