Olimpik Okçulukta Ele İp Neden Takılır? Neden yaylar atıştan sonra döner?

Televizyonda okçuluk yarışmalarına denk geldiyseniz olimpik okçulukta ele ip takıldığını görmüşsünüzdür. İpi farketmediyseniz bile atış sonrası yayların elden düştüğünü, neredeyse “takla attığını” farketmişsinizdir. Peki bu durumu yaratan şey nedir, neden olimpik okçular yaylarını bu şekilde düşürüyorlar?

Yasemin Anagöz ve Mete Gazoz [Berlin 2017]

Neden İp?

Olimpik okçulukta ele ip takılmasının sebebi yayların ellerinden fırlamaması için alınmış bir önlem aslında. Okçular yayları asla tam olarak tutmuyor ve atış yaptıktan sonra yay ellerinden düşüyor. Tabi ki 15.000₺ değerindeki ekipmanlarının yere düşüp zarar görmesini istemeyen okçularımız ellerinde bir ip bağlayarak bu sorunu çözüyor.

Yay neden dönüyor?

Takılan denge çubukları, yayın ağırlık merkezini öne çektiğinden elden düşen yay önce ipe takılıyor, ardından ağırlıkla beraber öne doğru bir eğilim gösteriyor.

Okçular neden yaylarını tutmuyorlar?

Bunun sebebi daha önceki içeriklerimizde açıkladığımız Okçu Paradoksu ile alakalı bir durum. Yayı elden düşürerek ok ile yayı birbirine olabildiğince az temas ettiriyor, okun yaptığı salınım hareketini engellememiş oluyoruz. Bu sayede ok istediğimiz yere gidiyor.

Makaralı Okçulukta Ele İp Takılır mı?

Makaralı yaylarda oklar  yayın yapılarından dolayı yalnızca ok yatağına dokunurlar. Aynı zamanda çok güçlü ve hızlı yaylar oldukları için okun yaptığı salınım hareketinden daha az etkilenirler. Fakat makaralı yay kullananlar tıpkı olimpik okçular gibi yayı tutmazlar. Makaralı okçulukta ele ip takmak yerine yaya bağlı olan bilek ipi kullanılır. Makaralı yaylarda yayı düşürmek olimpik okçuluktaki kadar büyük bir fark sağlamasa da yarışmaları kazandıran şeylerin küçük puan farkları olduğunu unutmamak gerek.

Sebastien Peineau

Dünya Okçuluk Federasyonunun yayınladığı bu videoya da göz atabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.