Yarışma Anında Stresle Nasıl Başa Çıkmalıyız?

Okçuluk yarışmaları çok stresli ortamlara dönüşebiliyor. Okçuluk tamamen odaklanma üstüne kurulu bir spor olduğundan stres bizim en büyük dezavantajımız haline geliyor. Ancak stresi kontrol altına alabilen sporcu başarılı olabilir. Peki neden stres oluruz? Acaba yüksek puan atabilecek miyim, diğer insanlar nasıl atıyorlar, atışlarımı zamanında bitirebilecek miyim… Bunun gibi milyonlarca soru geçiyor aklımızdan. Peki bunların üstesinden nasıl gelicez?

Okçuluk Yarışmaları Sırasında Strese Karşı Koyun

1- Puan odaklı olmayın

okçuluk yarışmaları puan defteri

Yüksek puan atmaya odaklanırsanız hiçbir zaman istediğiniz puanı atamazsınız. Çünkü sürekli kafanızda bu sette şu kadar puan atsam öbür sete şu kadar kalır gibi düşünceler dolanır durur. Bunları düşündükçe ne teknik kalır ne de konsantrasyon. O yüzden puan düşünmek yok.

2- Sadece tekniğinize odaklanın

Credit: World Archery

Teknik bizim için her şey demek. Teknik doğru ve stabil olduğu sürece zaten atışlar güzel olacak ve puanlar yükselecektir. Atış sırasında bütün oklarda aynı tekniği uygulamaya odaklanın.

Okuyun: Şampiyon Gibi Ok Atmak İçin 7 Tavsiye

3- Diğer insanların puanını düşünmeyin

okçulukta güvenlik kuralları
Mexico City 2017 49. Dünya şampiyonası

Kendinizi diğer yarışmacılarla kıyaslamayın. Bir yarışmada çok iyi atan diğer yarışmada çok kötü atabilir. Önemli olan onların değil sizin atışlarınız. Kendinizi başkalarıyla kıyasladıkça daha çok strese girersiniz ve odaklanma da sıkıntı yaşarsınız. Yarışma sırasında bencil olun.

4- Dış etkenlere takılmayın

Rüzgar esti, yağmur yağdı, çok sıcak oldu… vs bunlara takılmayın. Yağmur yağıyorsa herkese yağıyor, herkesin atışını etkileyecek. Siz sadece kendi atışınızı düşünün.

5- Motivasyonunuzu asla kaybetmeyin

Yeşim Bostan – Yankton 2018 World Archery

Okunuzun biri kötü gidebilir, bi sette çok kötü atmış olabilirsiniz. Bunu önemsemeyin. Her atışa sanki ilk atışınızmış gibi başlayın ve son oka kadar mücadeleyi asla bırakmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.