Okçuluk Yarışmalarında Bir Okçunun Sadağında Bulunması Gereken 5 Önemli Malzeme

Okçuluk yarışmaları eğlenceli olduğu kadar zamanla yarışılan stresli ortamlardır. Sadağınızda bulunduracağınız bu 5 parça sayesinde siz de anlık ihtiyaçlarınıza hemen ulaşabilir, ayarları bozulan ekipmanınızı tamir edebilirsiniz. Bu parçaları yalnızca okçuluk yarışmaları sırasında değil, antrenmanlar boyunca yanınızda taşıyarak hazırlık sürecinde de yarışmaya sırasında yaşanabilecek durumları görüp daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Okçuluk Yarışmaları Sırasında Sadağınızda Bulunması Gereken 5 Malzeme

1- T cetveli

Yayımızı her bozduğumuzda ayarlarının bir kısmı değişir. Yayı en ideal hale getirmek için de belli ölçülerini önceden ölçüp tekrar kurduğumuzda bunu kontrol etmeliyiz. T cetveli bu konuda bize çok yardımcı olur. Kirişle kabza arasındaki mesafeyi ve kirişle kanatlar arasındaki mesafeyi özellikle yarışmalardan önce kontrol etmek önemlidir. Bu mesafe hem kirişten dolayı hem de hava durumuna bağlı olarak ( nem, sıcaklık, soğuk hava vb.) değişebilir. O yüzden kontrol etmekte fayda var.

t cetvel
bow-international.com

2- Küçük Not Defteri ve Tükenmez Kalem

Kalemi yarışma sırasında oklarımızı puanlamadan önce yanlarına çizik atmak için kullanırız. Not defterini ise kendi gelişimimizi takip etmek için her setten sonraki puanları not almak için. Evet puanları zaten puan kağıdına yazıyoruz diyeceksiniz ama kendi not defterinize yazmak hem yarışmadan yarışmaya olan performansınızı karşılaştırmaya hem de antrenman ve yarışma arasındaki performans farkını görmenize yardımcı olacaktır. Yarışma sırasında fark ettiğiniz hatalarınızı da bu deftere not alırsanız antrenmanda bunları düzelterek tekniğinizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

okçuluk yarışmaları, deepika kumari
Okçu: Deepika Kumari

3- Ok Çekme Lastiği

Bu tamamen oklarımızın sağlığı için kullandığımız bir şey. Elle çekmek hem okunuzu yamultabilir hem de okunuz hedefe sert girdiyse çıkarırken elinizi acıtabilir. Bu nedenle mutlaka yanınızda bulunmalı.

ok çekme lastiği
Lancaster Archery Supply

4- Küçük Havlu

Küçük kare şeklindeki bir havluyu sadağınıza asmanızda fayda var. Özellikle sıcak yaz günlerindeki açık hava yarışmalarında eliniz veya yüzünüz terlediğinde kullanabilirsiniz. Terden rahatsız olmanız atışınızı olumsuz etkileyebilir.

okçuluk havlusu sadak havlusu
Archery Talk

5- Alyan Seti

okçuluk libre
Shootingtime.com

T cetvelinde olduğu gibi yay ayarını yaparken size çok yardımcı olacak bi aparat. Yayınızda, parmaklığınızda ya da nişangahınızda bir sorun, gevşeme olursa anında müdahale edebilmenizde kolaylık sağlayacaktır.

Bunların yanında isteğe bağlı olarak yedek parçaları da sadağınızda bulundurabilirsiniz.

Şu yazıyı da beğenebilirsiniz: Okçuluk Malzemeleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.