Okçuluk için Kas Güçlendirici Egzersizler

Okçuluk için kas güçlendirici egzersizler yapmanız okçulukta becerilerinizi geliştirmek için elzemdir. Okçuluk güçlü yayların kullanıldığı ve yoğun dayanıklılık gerektiren bir spordur. Bu spor çok eski bir spordur ve Olimpiyatlarda bile yer almaktadır. Okçuluktaki hareketler, kolunuzun arkasındaki triseps, omuzlarınızdaki deltoid kasları ve sırttaki latissimus dorsi kasları dahil olmak üzere vücuttaki birkaç ana kas grubunu kullanır.  antrenmanınızda okçuluk için kas güçlendirici egzersizler yapmalısınız.
okçuluk için kas güçlendirici egzersizler

Dumbbell One-Arm Lateral Raise

Bu egzersiz, yayı uzun süre tutmak ve çekmek için gerekli olan güç ve dayanıklılığı sağlamak için kullanılan deltoid kasları güçlendirir. Dik durun ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Bir eliniz ile bir yere tutunurken diğer eliniz ile ağırlık kaldırabilirsiniz. Dirseğiniz omuz hizasına gelene dek kaldırmaya devam edin. Kol değiştirerek tekrar edin.

Kürek Çekin

Kürek çekme makinelerinde (ya da gerçekten kürek çekerek) çalışmak, deltoidler, latissimus dorsi ve tricepsleri, yani okçuluk için gerekli olan kasları geliştirir.

Overhead Triceps Extension

Bu hareket triceps çalıştırmak için en etkili hareketlerden biridir. Ayaklarınızı birbirine yaklaştırın, biri diğerinin biraz önünde ve ikisi de yere sağlam basacak şekilde durun. Kollarınızı başınızın üzerinde tam olarak uzatın, bileğinizin üst kısmını iki elinizle kavrayın. Kollarınızı başınızın yanında tutarken yavaşça esnetin, tricepsinizde hafif bir gerginlik hissedene kadar kollarınızı yavaşça kaldırın. Tekrar edin.

Barbell Pullover

Bu egzersiz, sırtınızdaki latissimus dorsi kasını hedefler, aynı zamanda triseps ve deltoidleri de çalışır, bu da bu egzersizi okçuluk için çok ideal bir kılıyor. Sırtüstü uzanın, bacaklarınız düz bir şekilde ve ayaklarınızı dik açıyla bükün. Kollarınızı hareket sırasında düz tutarken, kollarınızı yavaş, kontrollü bir hareketle  kafanızın arkasına kadar hareket ettirin. Ardından, başlangıç pozisyonunuza geri dönüp tekrar edin.

Lat Pulldown

Latissimus dorsi sırtın en büyük kasıdır ve okçulukta kullanılan ana kaslardan biridir, öncelikle yayın çekme hareketi sırasında. Bu egzersizler bu kasları hedeflemek için en etkili olanlardır.

Ağırlıklar, Tekrarlar ve Setler

Tüm doğru egzersizlerle bile, doğru miktarda ağırlık kullanmıyorsanız veya uygun sayıda set ve tekrarlama yapmıyorsanız, umduğunuz sonuçları alamayabilirsiniz. Kaldırabileceğiniz bir ağırlıkla başlayın ve sadece uygun bir formu korurken 12 tekrardan oluşan bir seti tamamladığınızda kullandığınız ağırlık miktarını artırın. Yavaş yavaş üç tekrardan oluşan 12 seti tamamlamaya çalışın.

okçuluk için kas güçlendirici egzersizler

Okçuluk İçin Kas Güçlendirici Egzersizler by Ok Ucu

Derleme: Live Strong

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.