Okçuluk hangi ülkenin milli sporudur? Tarihi Mirası Okçuluk Olan Ülkeler

Okçuluk hangi ülkenin milli sporudur? Okçuluk hangi ülkeye aittir? by Ok Ucu

Okçuluk hangi ülkenin milli sporu?

Ok ve yay tarihte her milletçe kullanılmış bir silahtı. Bu eski, unutulmuş silah günümüzde bazı ülkelerde miras olarak kabul edilip geleneksel okçuluk adı altında yapılmaya devam etmektedir. Aynı zamanda tarihi olarak okçulukla bağları kuvvetli olan ülkeler modern okçulukta da başarılı sonuçlar elde ediyor. Peki okçuluk hangi ülkenin milli sporudur? Hangi ülkeler okçuluk miraslarını devam ettiriyor?

Güney Kore

Güney Kore okçuluğu milli spor olarak kabul eden,  okullarda okçuluk dersi veren bir ülkedir. Küçük yaşta eğitilmeye başlanan koreli minik okçular büyüdüklerinde dünyanın en iyi okçuları haline geliyorlar. Dünya Okçuluk Federasyonunun yayınladığı okçular sıralamalarında ön sıralarda birçok Koreli okçu bulunuyor.

koreli okçu, okçuluk hangi ülkenin milli sporu

Türkiye

Ülkemiz için gerek orta asyadan gelen atlı okçuluğumuz olsun, gerekse osmanlı döneminde mükemmelleştirilen okçuluk tekniğimiz olsun ülkemizde okçuluk milli bir spordur. Türkiye hem modern hem de geleneksel okçulukta dünyada adını duyurmaktadır. Dünya Okçuluk Federasyonunun yayınladığı okçular sıralamalarında ön sıralarda birçok okçumuz bulunuyor. Bu linkten ülkemizi temsil eden sporcularımıza bakabilirsiniz. Okullarda da verilmeye başlanan seçmeli okçuluk dersleri ile ülkemizde okçuluk günden güne yaygınlaşıyor ve güzel haberler alıyoruz.

Okçuluk Haberleri

murat özveri, türk okçuluğu, okçuluk hangi ülkenin milli sporudur
Geleneksel Türk Okçusu (Murat Özveri)
yeşim bostan, makaralı yay
Makaralı yay kategorisinde yer alan en iyiler listesinin başlarında bulunan Yeşim Bostan

Japonya

Japonya da okçuluğu milli spor olarak kabul eden bir ülkedir. Kyudo adı verilen okçuluk türünü yapan Japonlar geleneksel okçuluğu sanat haline getirmiş bir topluluk.

Yumi, japon yaylarına verilen isimdir. Yumiler 2 metreyi aşan boyları ile ingiliz uzun yaylarından bile daha uzundur. Yumilerin en ilginç tarafı alt ve üst kısımların birbirinden farklı boylara sahip olmasıdır. Savaş yayları 80 librenin üzerinde bir çekme ağırlığına sahipti. Samurayların Yumi kullanmadaki yeteneği, katanadan daha önemliydi.

okçuluk hangi ülkeye aittir?
Kyudo Japon Okçusu

İngiltere

İngiltere filmlerden de alışık olduğumuz üzere uzun yaylı (longbow) okçuları ile tarihte yer almıştır. Günümüz olimpik yayı eski uzun yayların evrim geçirip modern aksesuarlar ile donatılmış bir versiyonudur. Ortalama 180cm uzunluktaki bu yaylar çoğunlukla tek parça porsuk ağacından yapılmakla beraber birkaç tahta parçasının birleşiminden de olabiliyordu. Dönemin okçularının yayları 90 – 110 libre arasında bir çekiş gücüne sahipti.

Okçular sayesinde kazanılan efsane Agincourt savaşını referans alarak İngiltere için de okçuluğun bir milli spor olduğu söylenebilir.

ingiliz okçu yerde oklar
Bir İngiliz Okçusu

Okçuluk Hangi Ülkenin Milli Sporudur? Liste Halinde İnceleyin.

  • Türkiye
  • Kore
  • Japonya
  • Macaristan
  • İngiltere
  • Güney Kore
  • Amerika Birleşik Devletleri (Tarihi olarak olmasa da popüler bir spor)

Okçuluk hangi ülkeye aittir? by Ok Ucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.