Okçuluğa Yeni Başlayanlar için Başlangıç Yay Seti Kurma Rehberi

Okçuluk Başlangıç Seti Rehberi by Ok Ucu

Okçuluk günden güne daha da popüler hale geliyor. Haliyle her gün daha fazla insan okçuluk için başlangıç yayı arıyor. Okçulukla alakalı bir çok malzeme bulunsa da başlangıç için belli başlı malzemeleri almak yeterli. Bu rehberimizde en doğru ve en uygun maliyetle olimpik okçuluk başlangıç seti kurmanıza yardımcı olacağız.

Okuma Metni: Okçuluk Malzemeleri Nelerdir?

Okçuluk Başlangıç Seti için Gerekli Malzemeler

Alınması şart olanlar

 • Eğitim Yayı
  • Nişangah
  • Ok Yatağı
  • Kiriş
 • Oklar
 • Parmaklık
 • Kolluk

Başlangıç için şart olmayan ama bir seviye ilerde gerekecek malzemeler

 • Denge çubuğu
 • Sadak
 • Yay Çantası
 • Parmak ipi
 • Ok çekme lastiği

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Uzmanına Sorun!

Okçuluk dikkatli olunmazsa tehlikeli bir spordur ve malzemede ucuza kaçmamak gerekir. Markaları öğrenmeli ona göre alışveriş yapmalısınız. Aynı zamanda okçuluğun birçok türü bulunur ve malzemeler bazen birbirine uyumlu olmayabiliyor. Eğer hedef okçuluğu yapacaksanız avcılık mağazalarını değil, hedef okçuluğu konusunda uzmanlaşan mağazalara gitmenizi tavsiye ediyoruz. İlk ekipmanınızı alırken okçuluk konusunda tecrübeli kişiler rehberliğinde tavsiye almanız çok önemli. 

Eğitim Yayı

Piyasada eğlence amacıyla yapılmış, eğitim için kullanamayacağınız çok sayıda yay bulunuyor. Fiyatları ucuz olduğundan yeni başlayan kişiler bu yayları özellikle çocuklarda uygun bulabilir fakat eğitim yayları bu yaylardan çok daha farklı.

Öncelikle çocuk yaylarının eğitim yayı olmadığını belirterek başlayalım. Bu tarz yayların amacı etkinliklerde deneme atışları yapmak, eğitim alamayacak kadar küçük yaştaki çocuklara okçuluk yaptırmak veya oyunlarda kullanmaktır.

Eğitim yayları genelde tahta gövde ve kanatlara sahiptir. Bu yaylar hafiftir ve en yüksek 32 libreye çıkabilirler. Eğer metal gövde almayı tercih ederseniz başlarda ağır gelebilir. Fakat metal gövde alıp, ilerde daha yüksek libreler için kanatlar alarak yayınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz. 

Ok Yatağı

Yayınıza eğitim sırasında takacağınız ilk aksesuarlar ok yatağı olmalıdır. Çok küçük bir parça olduğundan genelde yeni başlayan kişiler tarafından gereksiz görünüp alınmaz fakat bu küçük parça okun yaya oturmasını sağlar. Eğer yeni yay aldıysanız fakat ok yaydan düşüp duruyorsa tahminen ok yatağını takmamışsınızdır.

Nişangah

Başlangıç seviyesi için uygun olan bu nişangahlar diğer nişangahlar kadar hassas ayarlara sahip değil. Fakat başlangıç seviyesindeki bir okçunun nişangah ayarı yapması beklenmediği bu büyük bir sorun teşkil etmiyor. 

Nişangah olimpik yaylarda nişan almayı sağlayan aksesuara verilen addır. Eğer yay ile beraber verilmediyse ileriyi düşünerek orta seviyede bir metal fakat fiyatı uygun nişangahlar almanızı tavsiye ederiz. 

Okuma Metni: Olimpik Okçulukta Nasıl Nişan Alınır?

Oklar

Fiber Oklar

Fiberglas oklar iyi uçmayan fakat çok ucuz oklardır. Genelde deneme atışı yaptırılan etkinliklerde kullanılan; okun kırılmasına üzülmeyeceğiniz oklardır. Eğer evde kendi başınıza okçuluk yapmak istiyorsanız acemiliğinizi bu oklarla atabilirsiniz. Bu okların güçlü yaylarla kullanılması tavsiye edilmez. 

Karbon Oklar

Karbon Oklar genelde okçuluk kurslarında tercih edilen, dayanıklı ok türüdür. Karbon oklar tıpkı nişangahlar gibi geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Başlangıç için uygun fiyatlı birçok karbon ok bulunuyor. Tercihinizi karbon ok yönünde kullanmanız fiyat-performans açısından en mantıklı seçenek. 

Okuma Metni: Karbon Malzemeler Okçulukta Neden Tercih Ediliyor?

12li Paketi (yalnızca şaft) 450$ olan Easton X10

Parmaklık

Parmaklık konusunda uygun fiyata bir çok dayanıklı ürün bulunabiliyor. Dikkat etmeniz gereken 3 şey:

 1. Parmaklıklar tıpkı kıyafetler gibi S M L XL bedenlere sahiptir, alırken kontrol etmelisiniz.
 2. Parmakların acımaması için parmaklıklar 2-3 katmandan oluşur. Bazı ürünlerde bu katmanlar ince olabiliyor. Elinize oturan, kaymayan parmaklıklar tercih edin.
 3. Parmaklıklarda işaret ve orta parmak arasında oturan küçük bir parça bulunur. Bu parça sizin oka temasını azaltarak daha isabetli atışlar yapmanızı sağlar. Bu parça olmadan satılan parmaklıkları tercih etmemeniz daha iyi olur. Aynı zamanda paketli halde alacağınız parmaklıklarızı kullanmadan önce paketten çıkan aksesuarları monte etmeyi unutmayın.

Kolluk

Kolluklar fiyat açısından çok fark etmiyor. İster silikon ister plastik kolluk tercih edin, dikkat etmeniz gereken tek şey sizi ne kadar rahat ettirdiği. İsterseniz kolluğunuzu kendiniz bile yapabilirsiniz.

Okuma metni:  Kendi kolluğunuzu yapın!

Kiriş

Genelde başlangıç yaylarının yanında verildiğinden kiriş konusunda sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Fakat yedek almak isterseniz bakmanız gereken faktörler kirişin boyu ve kaç libreye kadar dayanabildiğidir. 

Kirişinizde okun her zaman aynı yere oturması için arkalık noktası öldürmeniz gerekir. Bu  ufak işlemi kulüplerden veya aldığınız yerde yaptırabilirsiniz.

Ekipmanınızı tanıyın ve bakımlarını yapın

Yayınızı kurmayı, malzemelerinizin ayarlarını ve sınırlarını öğrenin. Oklarınızı her atıştan önce hasarlara karşı kontrol edin ve esnetin (flex it first kuralı). 

Okçuluk malzemeleri dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Bu dayanıklılık ne yazık ki yüksek fiyatlı ürünler anlamına geliyor. Ucuz ürünleri tercih etmeniz sağlığınızı tehlikeye atar.

Son olarak kendinize şu soruyu sorun: Neden başlangıç seti alıyorum?

 • Herhangi bir kursa gitmeden tecrübeli birinden yanında eğitim alacaksanız,
 • Okçuluğa devam edip etmeyeceğinizden emin değilseniz,
 • Yarışma yayı alacak seviyeye geldiğinizde eğitim yayını kullanmaya devam edecek birileri varsa okçuluk başlangıç seti almak sizin için iyi bir karar olur.

Ve hiçbir zaman unutmamak gerekir ki en iyi yay kişinin kendi yayıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.