Handshock nedir? Handshock Etkisini Nasıl Azaltırız?

Handshock okçuluk ile uğraşanlar kişilerin mutlaka başına gelmiştir. Atış yaptıktan sonra elinizde sanki bir titreşimli telefonu sıkı sıkı tutuyormuş gibi hissettiyseniz siz de handshock kurbanısınız. Modern okçulukta çeşitli ekipmanlar ile bu sorun çözülmeye çalışılsa da gelenekselciler için can sıkıcı bir durum yaratıyor.

Handshock Nedir?

Handshock atış yapıldıktan hemen sonra elde hissedilen güçlü titremedir. Kabzadan ele geçen bu titreşimler sanki elinizde bir masaj makinesi tutuyormuşsunuz gibi hissettirir. Handshock okçuluk için değil tüm silahlarda olan bir sorundur. Fakat bizler atış yaparken kabzayı her zaman aynı  şekilde tutmamız gerektiğinden ve masajla rahatlamış eller bu duruma yardımcı olmadığından handshock okçuluk için sinir bozucu bir hal alıyor.

Handshock Nasıl Oluşur?

Ok ve yayın çalışma prensibi şu şekildedir; Yayınıza ok takıp çektiğinizde esneyen kanatlarda potansiyel enerji birikir. Oku bıraktığımızda potansiyel enerji kinetik enerji olarak oka aktarılır. Bu enerji ile ok fırlar ve hedefine saplanır.

Fakat bu sistemde her şey mükemmel işlemiyor. Elastik potansiyel enerjinin tamamı oka aktarılamıyor ve aktarılamayan enerji kirişe, kanatlara ardından da kabzaya ve doğal olarak elinize aktarılıyor. Aslında bu aynı zamanda neden asla yayı ok takmadan çekip bırakmamamız (dryfire) gerektiğini de açıklıyor.

handshock okçuluk
Hooke Kanunu

Handshock nasıl azaltılır?

Geleneksel Yaylar

Handshock okçuluk camiasında en çok gelenekselcileri etkilemekte. Etkiyi yok etmek tabi ki mümkün değil fakat minimuma indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

  • Bu şok etkisini azaltmak için en başta yapmanız gereken şey yayınızı doğru seçmek. Yayınızı almadan önce araştırın, kullananlara sorun.
  • Yayınız ile ekipmanınız uyumlu olsun. Kirişiniz ile yayınızın birbirine uyumlu olması şok etkisini büyük ölçüde azaltacaktır.
  • Yayı sımsıkı tutmayın. Hatra (veya tork) tekniği ile elde hissedilen titreşimi bir nebze de olsa azaltabilirsiniz. Hatra tekiğinin performansı ne kadar etkilediği her zaman tartışılan bir konu olmuştur.

Modern Yaylar

Modern yaylarda denge çubukları (stabilizer) ve damperler yayda kalan titreşimin çoğunu  emer.

 

Elinizdeki titreşimi azaltmak için aynı zamanda kabzanızı kaplayabilirsiniz. Bu aynı zamanda yayınızın elinize daha iyi oturmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.