Oklarınızı Her Atıştan Önce Esnetmeniz Gerektiğini Hatırlatan Kural: Flex It First

Flex it First kuralı Gold Tip firmasının bütün kutularına ve okların üzerine bastırdığı bir uyarıdır. Okçuluk, dikkatli yapılmazsa tehlikeli bir spor haline geldiğinden firmalar malzemelerinin yol açabileceği bütün problemleri düşünüp bu tarz uyarılar oluşturuyorlar.

Okuyun: Okçulukta Güvenlik Kuralları Nelerdir?, Neden Önemlidir?

Flex it First: Her Atıştan Önce Oklarınızı Esnetin

 

Karbon oklar esnemeye karşı dayanıklı oklardır. Fakat olası bir hasar durumunda okunuzu esnettiğinizde hasarlı bölgeler kendini belli edecektir. Bundan dolayı olası kırıkları atışa başlamadan önce tespit edip o okları bir kenara ayırmanız sizi olası yaralanmalara karşı koruyacaktır.

 Neden Okları Esnetmeliyiz?

 

Okçu Paradoksu yazımızdan da hatırlayabileceğiniz gibi oklar düz gitmez, bunun yerine saniyeler içinde defalarca  sağa sola kıvrılarak ilerler. Yüksek librede yaylar oku iterken bu hızlı ve güçlü ittirme ile hasarlı bölgeler çatlayıp etrafa zarar verebilir. Etraf derken sizi kastediyoruz. Ve siz derken elinizi kastediyoruz. Çatlayan okun ön tarafı hedefe doğru ilerlerken arka kısmı elinize giriyor. Ve karbon birden çok parçaya ayrıldığından pek de hoş olmayan yaralanmalar meydana gelebiliyor. Örnek: [+18] El Yaralanması

Daha güvenli versiyonu görmek isteyenler bu videoyu izleyebilirler:

Ne tür hasarlar tehlike arzediyor?

 

Yukarıdaki gifte görebileceğiniz gibi ok büyük oranlarda esneyebiliyor. Fakat aşağıdaki gifteki gibi oka çok hafif bir zarar verdiğimizde bile bu durum değişiyor. Oka başka bir okun çarpması, bir yerden düşmesi, yanlış kesilmesi gibi dikey olmayan hasarlarda okunuzun kırılma tehlikesi bulunuyor. Dik çarpmalarda ise (okun hedef yerine duvara gelmesi vb.) kırılmalar ok ucunun boyunu geçiyorsa şaft dayanıksızlaşacağından okun kırıldığı en kılcal noktaya kadar kesilip tamir edilmesi gerekiyor.

 

Özetle,

Her atıştan önce oklarınızı esneterek çatlak olup olmadığını kontrol etmeniz, okun sizi yaralamasını engeller. Aynı zamanda gücü tam olarak aktaramayan yay, boş bırakmışsınız gibi (dryfire) kırılabilir.

Dry Fire ya da boş bırakma yayınıza ok yerleştirmeden ama ok atacakmış gibi çekip bırakmaya denir. Normalde yayın gerilimden aldığı enerji büyük oranda oka aktarılarak fırlatılırken, boş bıraktığınızda bu enerji direkt olarak kanatlara ve gövdeye aktarılır. Boş bıraktığınızda geleneksel ve olimpik yaylarda kanatlar büyük olasılıkla kırılacaktır. Makaralı yayda ise her ne kadar anti-dry fire teknolojileri geliştirilse de en iyi ihtimalle kirişiniz patlayacaktır. En kötü ihtimalle de yayınızı parçalara bölünmüş halde bulacaksınız. Okçulukta güvenlik kuralları denince ilk olarak söylenen kural budur.

Gold Tip’in videosunda örnekleri ve açıklamaları izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.