2018 Dünya Kupası Okçuluk Yarışması – Koreli Okçuların Amansız Yarışı!

İki Koreli, Tek Altın Madalya

2018 Dünya Kupası Nimes, Fransa’da düzenlendi. Kupa’nın Olimpik Bayanlar yarışında iki Güney Koreli sporcu Sim Yeji ve Kim Surin altın madalya için yarıştı. Ama ne yarıştı! Güney Kore’nin okçuluktaki başarısını bilmeyen yoktur. Okçuluk yarışması demek, en az 5 Koreli demek 🙂 Tıpkı bizler gibi atadan okçu olan Koreliler şampiyonalarda boy gösteriyor.

Neyse, yarışmaya dönecek olursak;

Okçuluk Yarışması için Kim ve Sim seyircilere takdim ediliyorNimes 2018 Okçuluk Yarışması, Kim Surin & Sim Yeji - Ok Ucu

Nimes, bu ikilinin ilk yarışı değil. Bir sene önce Bangkok’ta yarıştılar ve kazanan Sim Yeji oldu. Ok atacakları sıra ile önce Sim Yeji ardından Kim SuRin takdim ediliyor. Sim ilk defa 2013 yılında uluslararası sahalara çıktı, Kim ise sadece 2017 yılında. Sim katıldığı yarışmalar düşünülürse Kim’den çok daha tecrübeli.

Yarışmacılarımız atış çizgisine geçiyor

Nimes 2018 Okçuluk Yarışması - Ok Ucu

Aynı ülkeden iki okçunun yan yana altın madalya için yarışması hiç şüphesiz insana gurur verir. Aynı zamanda yarışmacılarımızın da normalden biraz daha rahat olduğunu düşünmek gerek. “Nasıl olsa madalyalar her türlü bizde”

Dünya Kupasına yaraşır şekilde yarışıyor iki okçu

Nimes 2018 Okçuluk Yarışması - Ok Ucu

Atışları sabit ve isabetli. İki okçu da eşit gidiyor.

Bir süre sonra bir şey farkediyoruz

Nimes 2018 Okçuluk Yarışması

Kim ve Sim birbirlerinin atışlarını takip ediyorlar. Kim 9 atarsa Sim de 9 atıyor, Sim 10 atarsa Kim de 10 atıyor. Tabi ki eğlencesine beraberlik yürütüyorlar demiyoruz ama başka bir yazımızda belirttiğimiz bir hatayı yapıyorlar. Birisi 9 attı mı, karşı taraf rahatlıyor ve bu da atışlarına yansıyor. Aynı şekilde 10 atınca da işler daha ciddiye biniyor ve daha dikkatli atıyorlar.

Atışlar iyice birbirine benzemeye başlıyor

Nimes 2018 Okçuluk Yarışması - Ok Ucu
Sim Yeji
Nimes 2018 Dünya Kupası Okçuluk Yarışması
Kim Surin

Aynı zamanda rekabet de kızışıyor. Geçen senenin hırsı ortaya çıkıyor! Sim X’e yakın bir 10 atıyor, bunu gören Kim X’e daha da yakın bir 10 atıyor. Böyle bir şey olamaz!

Artık atışlar birebir aynı!

Sim Yeji
Kim Surin

4. Set atışlarında Sim çizgiden zar zor 9 vuruyor. Kim bu duruma üzülmüş olacak ki centilmenlik örneği gösterip o da aynı 9 çizgisinin simetriğini vuruyor. Ağzımız açık şekilde devam ediyoruz…

Bütün setleri aynı puanları alarak berabere bitiriyorlar

Sim Yeji’nin çizgiden vurduğunu hakem 10 olarak kabul ediyor. Ve beraberlik bozulmuyor. Okçuluk Yarışması dediğin böyle olur…

Geriye tek çare kalıyor: Tek Ok Atışı

Eğer okçular birebir aynı puanları almışlarsa (buna X, 10 ve 9 sayıları da dahil) yarışmacılar birbirlerini elemek için tek bir ok atarlar. Hakem de durumu okçularımıza bildiriyor. Hareketlerine bakılırsa “Yeter artık bitirin şu yarışı evimize gideceğiz” diyor.

Sim Yeji ve Kim Surin son atışlarını yapıyorlar

Nimes 2018 Ok Ucu

Sim heyecandan mı, yorgunluktan mı yoksa “gümüş de fena değil” düşüncesinden mi bilmiyoruz ama sağlam bir 9 atıyor.

Kim bu fırsatı kaçırmıyor. Onun için gümüş yeterli değil gümüşü zaten 2017 Bangkok’ta almıştı. Güzel bir onluk atış ile yarışı kazanıyor ve altın madalyanın sahibi oluyor!

Yarışmayı Kim Surin kazanıyor.

Yine de son saniyeye kadar çetin mücadele veren iki okçu da gönüllerimizi kazanıyor. İronik olan ise Bangkok birincisi Sim iken Nimes Birincisinin Kim olması. Yani yine beraberlikten kurtulamadılar! Önümüzdeki yarışmalarda göreceğiz…

İki sporcuya da bol bol madalyalar diliyoruz, darısı Türkiye’nin başına.

Yarışı uzun uzun izlemek isteyenler için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.