Okçulukta Engel Yok! Üniversiteler Okçuluk Yarışmasında Bir İlk Yaşandı: Yarışmadaki Tek Engelli Okçu Türkiye Şampiyonu oldu

1 Mayıs – 4 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Üniversiteler Okçuluk Şampiyonası 20 Üniversiteden birçok okçu yarıştı. Yarışma sonucunda yıllardır yapılan üniversiteler arası okçuluk yarışmasında bir ilk yaşandı. Yarışmada yarışan tek engelli okçu olan Ahmet Tarık Bıyıklıoğlu rakiplerini eleyerek Türkiye Şampiyonu oldu.

Ahmet Tarık Bıyıklıoğlu’yu Tanıyalım

Ahmet Tarık Bıyıklıoğlu, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi öğrencisi, aynı zamanda lisanlı bir okçu. Doğuştan engelli olan Tarık, 2017 yılında başladığı okçuluğa son bir senedir müsabık olarak devam ediyor. Ok Ucu ile yaptığı röportajda hikayesinden ve duygularından kısaca bahsediyor.

Okçuluğa küçüklüğünden beri merakının olduğunu fakat önceden yaşadığı şehir olan Trabzon’da okçuluk yapacak bir yer bulamadığını belirten Tarık, üniversite eğitimi için Ankara’ya yerleşince hayalini gerçekleştiriyor.

“Başlamadan önce kafamda soru işaretleri vardı elbette, okçuluk yapmaya uygun bir protez yaptırmak zordu; deneme yanılma ile protezim bugün kullandığım protezim uluslararası paralimpik komitenin standartlarına uygun haline geldi.”

Yarışmadaki Tek Engelli Okçu Altın Madalya Kazandı

“20 üniversiteden 34 kişinin katılımı ile gerçekleşen Üniversiteler Arası Okçuluk Türkiye Şampiyonası’nda sıralama turunu beşinci, eleme turu sonucunda da yarışmayı 1. tamamlayıp altın madalyanın sahibi oldum.
Yarışmadaki tek engelli sporcu olarak yarışmayı Türkiye şampiyonu olarak tamamlamak açıkçası beni çok gururlandırdı. Umarım spor yapma konusunda aklında soru işareti olan kişilere bu ve bunun gibi başarılarla destek olabilirim.”

Tüm rakiplerini eleyerek altın madalya kazanan engelli okçu Ahmet Tarık Bıyıklıoğlu, okçuluğun engelsiz bir spor dalı olduğunu herkese kanıtlamış oldu.

Engelli Okçularla Beraber Yarışılıyor

Okçuluk yarışmalarında engelli sporcular ayrım yapılmadan yarışabiliyor.


Okçuluk Federasyonu olarak Engelli sporcularımızın herhangi bir farklı kategoriye gerek duymadan ayrıcalıklı olarak yarışmalara katılabildiği bir federasyon olmakla gurur duyuyoruz ve ekliyoruz ayrımız gayrımız yok. – TOF

Paralimpik spor dalı olarak okçuluk, ilk olarak fiziksel engelli insanlar için rehabilitasyon ve eğlence amaçlıydı. Engelli insanlar için Okçuluk yarışmaları ilk Uluslararası Engelli Oyunlarında Stoke Mandeville İngiltere’de 2 ülkeden katılan 130 sporcunun katılımıyla 1948 yılında yapıldı. Roma’da 1960 yılında yapılan oyunlarda okçuluk paralimpik spor dalı olarak dünyaya ilan edildi. O günden beri okçuluk paralimpik oyun müsabaka programının içinde yer almaktadır. *

Yeni Hedefi Okulunda Okçuluk Topluluğu Kurmak

Okçuluğu daha geniş çevrelere tanıtmak isteyen Tarık, okulunda uzun zamandır eksikliğini hissettiği okçuluğu okulunda yaygınlaştırmak için topluluk kurma hazırlığı yapıyor. Okçuluk Topluluğunun kurulması demek okulun desteği ile daha fazla okçunun yarışmalara katılabilmesi anlamına da geliyor. Son iki senedir üniversitesi adına yarışan Tarık’ın bu yarışmaların tüm masraflarını kendinin karşıladığını da hatırlatalım.

Başarılarının devamını diliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.