Okçuluk Pahalı Olmak Zorunda Değil; Evde Kendi Kolluğunuzu Yapın!

Ucuz Okçuluk Hayal Değil: Kendin Yap! [DIY]

Ucuz okçuluk hedefinizse veya sadece kendi malzemelerinizi kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız okçuluk sizin için ideal. Sizler için Instructables‘dan derlediğimiz bu kolluk, minimum alet ve minimum efor ile yapacabileceğiniz çok ucuz bir ekipman! Dürüst olalım mağazalardan alacağınız kolluklar gibi havalı değil ama iş görecek.

 Malzeme seçimi

Akrilik Plastik: Uygun kalınlıkta ama eğilebilen diğer bir plastikler de olabilir. Eğer hazır akrilik bulamazsanız bir cd kabı kullanabilirsiniz. Yeterince kalınsa şampuan kutusu bile kullanılabilir! DIY demek, umduğunu değil bulduğunu kullanmak demek sonuçta 🙂

Paça lastiği: Bildiğimiz don lastiği. Fakat siz isterseniz cırt cırtlı, kemerli ipler kullanarak süsleyebilirsiniz. Biz rehberimize en ucuz şekilde devam edelim.

Kullanılacak Aletler

Kesici alet: Akriliği ve lastiği kesmek için kesici herhangi bir alet.

Isı tabancası/saç kurutma makinesi: Akriliği ısıtıp şekil vermek için.

1. Adım: Şekil Çıkarın ve Akriliği Kesin

Kolluğunuzun nasıl olmasını istiyorsanız o şekli akrilik üzerine çizin. Daha sonradan şekil vereceğinizi unutmadan ona göre çizim yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Kestiğinizde oluşacak sivri köşeleri zımpara kağıdı ile düzeltin.

2. Adım: Akriliğe Şekil Vermek

Isı tabancası veya saç kurutma makinesini akrilikten 5 – 6 cm uzak tutarak ısıtın. Burada dikkat etmeniz gereken şey akriliği fazla ısıtmamanız. Eğer akrilik olduğu yerde kıvrılmaya başlarsa geç kaldınız demektir. En güvenlisi kullandığınız ısı kaynağına göre 15-30 saniye aralıklarla akriliğin yumuşaklığını kontrol etmeniz olur.

Akriliği eğmek için bir şişe ve bir havlu kullanabilirsiniz. Ne kadar eğmeniz gerektiği ise tamamen sizin kolunuza bağlı.

3. Adım: Delik Açma

Lastiği geçirmek için ufak delikler açın. Bunu yaparken akriliği çatlatmamaya dikkat edin.

4. Adım: Lastiği Geçirin

Esneyebilen bir ip kullanmak daha kolay duruyor fakat isterseniz cırt cırtlı, kemerli ipler kullanabilirsiniz, şeffaf akriliği süsleyebilirsiniz. Güzel gözükmesi, mükkemmel olması önemli değil, önemli olan bir şeyleri kendiniz yapmanız.

Kolluğunuz hayırlı olsun. Atış Serbest!

Daha fazla proje için Kendin Yap kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.